Serie Dit valg

30:01

Dette afsnit

Dit valg - Holbæk

01/11/2017

Du kan stille DINE spørgsmål til politikerne, når vi i ugerne op til kommunalvalget sender direkte fra supermarkeder i hele regionen. I aftenens udsendelse er kommunens mest markante borgmesterkandidater Søren Kjærsgaard (V) og Christina Krzyrosiak Hansen (S). Vi sender direkte på TV ØST og på Facebook, hvor du kan stille spørgsmål, mens udsendelsen kører.

Værter: Tine Rock, Jacob Linddahl, Tina Bjaaland.

Du kan stille DINE spørgsmål til politikerne, når vi i ugerne op til kommunalvalget sender direkte fra supermarkeder i hele regionen. Vi kalder det Dit valg. Vi har sat kommunens mest markante borgmesterkandidater i stævne i et lokalt supermarked, hvor de handlende får mulighed for at sætte præg på debatten. Vi sender direkte på TV ØST, men også på Facebook, hvor du kan stille spørgsmål til politikerne undervejs i udsendelsen.

De 13 valgdebatter under navnet Dit Valg sendes mandag til torsdag kl. 19.50 på TV ØST-kanalen og facebook fra mandag d. 30. oktober.

Afsnit

Her kan du se, hvornår TV ØST besøger din kommune


30. oktober: Næstved Kommune

SuperBrugsen Fensmark, Næstvedvej 2, 4684 Holmegård

Her deltager Carsten Rasmussen (S) og Kristian Skov-Andersen (V) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere skoleområdet.

 

31. oktober: Sorø Kommune

SuperBrugsen, Norgesvej 4-6, 4180 Sorø

Her deltager Gert Jørgensen (C) og Anne Madsen (S) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere, om der er foretaget for mange besparelser.

 

1.november: Holbæk Kommune

Føtex, Smedelundsgade 33, 4300 Holbæk

Her deltager Søren Kjærsgaard (V) og Christina Krzyrosiak Hansen (S) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere kommunens økonomi.

 

2. november: Odsherred Kommune

Rema 1000, Oddenvej 103 B, Lumsås, 4500 Nykøbing Sjælland

Her deltager Thomas Adelskov (S) og Morten Egeskov (V) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere kommunens erhvervsklima

 

6. november: Slagelse Kommune

Bilka, Idagårdsvej 1, Slagelse

Her deltager Stén Knuth (V) og John Dyrby Paulsen (S) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere kommunens økonomi.

 

7. november: Stevns Kommune

Rema 1000, Stevnsvej 72, Strøby Egede

Her deltager Mogens Haugaard Nielsen (Nyt Stevns), Steen S. Hansen (S) og Anette Mortensen (V) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere Stevns Klint.

 

8. november: Vordingborg Kommune

Netto, Ugledigevej 156, Ørslev

Her deltager Michael Seiding Larsen (V) og Mikael Smed (S) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere skoleområdet.

 

9. november: Lolland Kommune

Kvickly, Krøyers Gård 23, 4900 Nakskov

Her deltager Holger Schou Rasmussen (S) og Henrik Høegh (V) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere ældreområdet.

 

13. november: Guldborgsund Kommune

Rema 1000, Grønnegårdsvej 7, 4800 Nykøbing Falster

Her deltager John Brædder (Guldborgsundlisten), René Christensen (DF) og Bo Abildgaard (S) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere besparelser kontra vækst.

 

14. november: Ringsted Kommune

Føtex, Klosterparks Allé 10, Ringsted

Her deltager Henrik Hvidesten (V) og Per Flor (S) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere torvet i Ringsted by.

 

15. november: Faxe Kommune

Rema 1000, Ringstedvej 6, 4690 Haslev

Her deltager Knud Erik Hansen (S) og Ole Vive (V) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere tryghed efter den seneste tids uroligheder med overfald i Haslev.

 

16. november: Kalundborg Kommune

DagligBrugsen, Kalundborgvej 24, 4460 Snertinge

Her deltager Martin Damm (V) og Gunver Jensen (S) i debatten, hvor kandidaterne blandt andet skal diskutere inklusion og lærermangel.

 

20. november: Region Sjælland

Bilka, Næstved Storcenter 1, 4700 Næstved

Her deltager Peter Jacobsen (DF), Heino Knudsen (S) og Jacob Jensen (V) i debatten, hvor kandidaterne kæmper om at blive den nye formand for Region Sjælland.

Alle serier A - Å