Se kandidaterne her

Foto: TV ØST

Folketingskandidater i Sjællands storkreds

Her er de kandidater, som vælgerne i Sjællands storkreds kan stemme på:

Liste A - Socialdemokraterne

Jeannie Thorving Hansen
Se mere her

MF Lennart Damsbo-Andersen
Se mere her

Rasmus Horn Langhoff
Se mere her

MF Vibeke Grave
Se mere her

MF Ole Hækkerup
Se mere her

MF John Dyrby Paulsen
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra John her
Se mere her

Bodil Kornbek
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Bodil her
hjemmeside

Kaare Dybvad
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Kaare her
Se mere her

MF Henrik Sass Larsen
Se mere her

MF Magnus Heunicke
Se mere her

MF Mette Gjerskov
Se mere her

Martin Leider Olsen
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Martin her
Se mere her

Liste B - De Radikale

Hans-Christian Andersen, Sorø
Se mere her

Linda Lundgaard Skov Kristiansen, Jerslev
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Linda her
Se mere her

Jan Heidebo, Jystrup
Se mere her

Zenia Stampe, Hillerød
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Zenia her

Se mere her

Jeppe Trolle, Roskilde
Se mere her

Rasmus Helveg Petersen, København
Se mere her

Mikkel Balle, Asnæs
Se mere her

Jon Ahrensbøll
Se mere her

Steen Erik Baldus
Se mere her

Kim Pagels
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Kim her
Se mere her

Kristian Stokholm
Se mere her

Liste C - Konservative

Erhvervsminister MF Brian Mikkelsen,
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Brian her
Se mere her

Chr. Wedell-Neergaard
Se mere her

MF Helle Sjelle
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Helle her
Se mere her

Ulla Margrethe Hansen
Se mere her

Anette Brix Andreasen
Se mere her

Kristian Egebæk Mortensen
Se mere her

Rune Kristensen
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Rune her
Se mere her

Linda Sommer
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Linda her
Se mere her

Brigitte Klintskov Jerkel
Se mere her

Helena Louise Cilius Vedholm
Se mere her

Mikkel Lundemann-Jensen
Se mere her

Samina Jasmin Shah
Se mere her

Liste F SF

Niels Brixvold, Borre
Se mere her

Torben Hansen, Nakskov
Se mere her

Anne Grethe Kamilles, Tappernøje
Se mere her

MF Astrid Krag
Se mere her

Thomas warburg, København
Se mere her

MF Ole Sohn
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Ole her
Se mere her

Kim Raben, Roskilde
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Kim her
Se mere her

Christian Plank, Hvalsø
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

MF Meta Fuglsang, København
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

Flemming Stenild, Nysted
Se mere her

Jacob Christian Hvidhjelm
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

Michael Graakjær
Se mere her

Liste I - Liberal Alliance

MF Villum Christensen:
Se mere her

Claus Berner:
Se mere her

Andreas Hastrup:
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

Vibeke Hellmann:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Vibeke her
Se mere her

Rikke Jakobsen:
Se mere her

Torben B. Kjær :
Se mere her

Rolf Larsen:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Rolf her
Se mere her

Kisser Franciska Lehnert:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Kisser her
Se mere her

Thomas Michelsen:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Thomas her
Se mere her

Claus D. Nielsen :
Se mere her

Anders Thorup:
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

Thomas Westh:
Se mere her

Liste K Kristendemokraterne

Christian Frovin Lorentzen, Dianalund:
Se mere her

Lisbeth Rask Nielsen, Nykøbing F:
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

Henning Østergaard-Christensen, Nyk.F :
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Henning her
Se mere her

Egon Bjarne Jakobsen, Næstved
Se mere her

Lis Kirsten Dam, Præstø
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

 

Bjarne Hartung Kirkegaard, Allinge
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Bjarne her
Se mere her

 

Mette Guldager Andersen, Slagelse
Se mere her

Egon Jakobsen

Per Kristensen

Arne Dunkan Olivius

Liste O - Dansk Folkeparti

Partiformand og MF Pia Kjærsgaard, Hellerup
Se mere her

MF René Christensen, Nykøbing F.
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra René her
Se mere her

MF Colette Brix, Charlottenlund.
Se mere her

MF Henrik Brodersen, Skælskør
Se mere her

MF Liselott Blixt, Greve
Se mere her

MF Karin Nødgaard, Jystrup
Se mere her

Yvette Espersen, Lundby
Se mere her

Jeppe Jakobsen, Kalundborg
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Jeppe her
Se mere her

Merete Dea Larsen, Roskilde
Se mere her

Thomas Palmskov, Næstved
Se mere her

Dennis Bloch, København
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

Thorsten Larsen-Seul, Stenløse
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

Liste V - Venstre

MF Jacob Jensen
Se mere her

Jan Wammen Dam
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Jan her
Se mere her

MF Troels Christensen
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Troels her
Se mere her

MF Louise Schack Elholm
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Louise her
Se mere her

MF Karsten Nonbo
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

MF Flemming Møller
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Flemming her
Se mere her

Peter Madsen
Se mere her

MF Fødevareminister Henrik Høegh
Se mere her

Claus Bakke
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Claus her
Se mere her

MF Birthe Rønn Hornbech
Se TV2 ØST profil her
Se mere her

MF, sundheds og indenrigsminister Bertel Haarder.
Se mere her

MF Flemming Damgaard Larsen :
Se mere her

Liste Ø - Enhedslisten

Chr. Juhl, Silkeborg,
Se mere her

Nikolaj Barslund Villumsen, København

Bente Ellebæk Borreskov, Maribo

Niels C. F. Rasmussen, Nakskov

Vibeke Greve Kristensen, Havdrup

Thomas Carsten Clausen, Boeslunde
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Thomas her

Kurt Munck, Faxe

Birger Abrahamsen, Korsør

Tage Vestergaard, Stensved
Se TV2 ØST profil her

Bruno Jerup, Næstved

Ivan Mott, Roskilde

Jørgen Randløv Madsen, Svebølle
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Jørgen her

 

Udenfor partierne

Johan Isbrandt Haulik

Bent A. Jespersen

Peter Lotinga

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App