Det vi har sammen

Kandidater i Region Sjælland KV09

Foto: TV ØST

Følgende kandidater er opstillet til regionsrådet i Region Sjælland

A Socialdemokratiet

Steen Bach Nielsen, Slagelse
Tommy Kamp, Køge
Kate Sørensen, Næstved
Carsten Adelskov, Odsherred
Jorun Bech, Roskilde
Nicolai Nicolaisen,Holbæk
Henning Tønning, Guldborgsund
Jytte Thorup Nielsen, Ringsted
Jens Georg Bagge, Stevns
Ole Marqweis, Lolland
Peter Madsen, Vordingborg
Allan Kjærgaard-Pedersen, Køge
Susanne Lundvald, Næstved
Kirsten Rask, Kalundborg
Anders W Johansen, Roskilde
Alice Trauelsen, Holbæk
Allan Jørgensen, Greve
Søren Palshøj, Guldborgsund
Susanne Lyngsaa Henriksen, Faxe
Peter Witthøft-Rasmussen, Lejre
Lars Westermann, Næstved
Søren Eriksen, Kalundborg
Søren Dalmark, Roskilde
Per Brinckmann, Holbæk
Carsten Wærens, Solrød
Jørgen Jørgensen, Guldborgsund
Daisi Liljegren Schultz, Greve
Ove Dyrkilde, Roskilde

B Det Radikale Venstre

Knud Munksgaard, Holbæk
Linda Kristiansen, Kalundborg
Jesper Lund, Vordingborg
Lars Hoppe Søe, Næstved
Zenia Stampe, Roskilde
Ingelise Hansen, Roskilde
Tyge Birk, Stevns
Gudrun Møller, Faxe
Ali Yavuz, Slagelse
Jeppe Trolle, Roskilde
Robin de Nijs, Lejre
Kim Pagels, Solrød
Claus Steen Petersen, Køge
Henrik Gade, Guldborgsund
Claus Brandt Rasmussen, Lolland
Henriette Spandet Jensen, Lolland
Rikke Skuldbøl, Guldborgsund
Mikkel Balle, Odsherred
Kristian Stokholm, Lolland

C Det Konservative Folkeparti

Christian Wedell-Neergaard, Borup
Ellen Knudsen, Stevns
Per Hovmand, Sorø
Brigitte Klintskov Jerkel, Greve
Holger E Hansen, Fuglebjerg
Annette Teglers, Lejre
John Mogensen, Solrød
Mads Andersen, Køge
Mikkel Lundemann Jensen, St Heddinge
Bent Leonhard Pedersen, Nysted
Ivan Lilleng, Faxe
Susanne Carstensen, Holbæk
Evals Gruevski, Næstved
Hans Barlach, Greve
Helle Linnea Ejlertsen, Næstved
Claus de Neergaard, Næstved
Poul Erik Madsen, Ringsted
Majken Nevermann, Odsherred
Finn Andersen, Ringsted
Niels Erik Christensen, Kalundborg

D Danmarks Nationale Liste

Hallstein Bjørnbak, Dianalund
Niels Hjortshøj, Køge
Hanne Svendsen, Ruds Vedby
Birthe Mikkelsen, Dianalund

E Retsforbundet

Ulf Kobbernagel, Greve
Hans-Christian Søgaard Andersen, Sorø
Mogens Bülow, Odsherred
Michael Lars Olsen, Odsherred
Hans Ulrik Sommer-Jensen, Store Merløse
Arne Olsen, Odsherred

F SF - Socialistisk Folkeparti

Flemming Stenild, Guldborgsund
Eva Levinsen, Kalundborg
Gyda Calundann, Stubbekøbing
Jette Leth Buhl, Næstved
Jørn Christensen, Holbæk
Louis Hansen, Lejre
Jørgen Baadsgaard, Korsør
Torben Haack, Køge
Skjold de la Motte, Nakskov
Marie Sonne, Rønnede
Tina Boel, Roskilde
Erling B Nielsen, Vordingborg
Stig Herold Nielsen, Faxe

H Blaklisten

Freddy Blak
Poul Hansen
Alfred M Date
Bennie Thorving
H P Wiberg
Liberal Alliance
Torben Kjær, Lolland
Tulle Olsen, Ringsted
Kurt Greis, Faxe
Birthe Mogensen, Ringsted

I Liberal Alliance

Torben Kjær
Tulle Olsen
Kurt Greis
Birthe Mogensen

J Holbæklisten

Pia Byrdal, Holbæk
Brian Egebro, Holbæk
Camilla Egebro Billstrøm, Holbæk
Daniel Billstrøm, Holbæk

K Kristendemokraterne

Jacob Thyssen, Nykøbing F
Lis K Dam, Præstø
Mette Guldager, Slagelse

M Demokratilisten

Mogens Tranders, Køge

N Nydemokratiet

Mark Hulstrøm
Claus Bedemann
Cengiz Uzundal
Thomas Hansen
Anett Bratved

O Dansk Folkeparti

Michael Rex
Peter Jacobsen
Daniel Nørhave
John Kellberg
Dora Olsen
Steen Petersen
Jan F Visler

P Visionspartiet

Verny Rasmussen

R Folkebevægelsen Ret- og Velfærd

Jørn Herkild, Slagelse
Gitte Sommer, Snertinge
Toke Herkild, Sorø
Janni Rasmussen, Slagelse
Erik Hansen, Odsherred
Karen Marie Johansen, Slagelse
Poul Christiansen, Næstved
Marie-Louise Hansen, Sandved
Tinamaria Fabrina Jensen, Sorø

U Borgerligt Centrum

Henrik Guldborg Petersen, Svinninge
Lærke Arlington, Fårevejle

V Venstre, Danmarks Liberale Parti

Jens Stenbæk, Holbæk
Kirsten Devantier, Næstved
Ole Drost, Slagelse
Asger Diness Andersen, Vordingborg
Henning Fougt, Kalundborg
Palle Andersen, Holbæk
Lars Warm, Stevns
Bent Jørgensen, Roskilde
Timo Jensen, Ringsted
Naima Simring, Solrød
Kai Nielsen, Greve
Jan Vedel Heine, Lejre
Helge Fredslund, Odsherred
Doris Kimer, Guldborgsund
Klaus Holdorf-Jespersen, Faxe
Bøje Winther, Lolland
Peter Krohn, Sorø
Ali Ünsal, Køge
Henrik Christensen, Næstved
Michael Siegumfeldt, Roskilde
Claus Bakke, Guldborgsund
Lotte Johansen, Holbæk
Jesper D Jensen, Slagelse
Lars Bitsch-Larsen, Kalundborg
Jens Ravn, Vordindborg
Ole Nybjerg, Køge
Jeppe E Hansen, Odsherred
Elizabeth Wessel, Lejre
Bjarne Bladt Hansen, Stevns
Klaus Rytter Larsen, Næstved
Hanne Seybold, Roskilde
Ole Steen, Holbæk
Kim Egelund, Slagelse
Per Hommelgaard, Kalundborg
Lorraine Svendsen, Vordingborg
Hanne Arvesen, Odsherred
Erik Hestbæk, Lejre
Kaj Weng Rasmussen, Stevns

Ø Enhedslisten – De Rød-Grønne

Bruno Jerup, Næstved
Bente Borreskov, Maribo
Ivan Mott, Lejre
Birgitte Nybo Jensen, Holbæk
Jonas Paludan, Roskilde
Flemming Hansen, Nykøbing F
Kim Mariegaard, Nykøbing S
Laila Luffe, Faxe
Anker Schjerning, Slagelse
Niels Rolskov, Herfølge
Ebba Lawaetz, Ringsted
Hermand Pedersen, Roskilde
Ann Sophie Tandrup Madsen, Holbæk
Søren Kolstrup, Maribo
Mette Gerdøe-Frederiksen, Vordingborg
Kurt Munck, Faxe
Peter Heinen, Rørvig
Johanne Skriver, Roskilde
Michael Kræmmer, Sorø
Bent Jørgensen, Møn
Ingelise Petersen, Holbæk
Henning Kjær Pedersen, Haslev
Christina Hansen, Tølløse
Henrik Kjær, Ringsted
Ursula Dieterich-Pedersen, Holløse
Laust Davidsen, Holbæk
Thor Temte, Glumsø
Kenneth Sødergren, Køge
Marie Jerup, Næstved
Tage Vestergaard, Stensved
Dan Lundrup, Nykøbing F
Jørgen Randløv Madsen, Kalundborg
Stig Erichsen, Slagelse
Birger Abrahamsen, Korsør
Ole Ramskov Jensen, Holbæk
Robert Petersen, Køge
Elsa Mortensen, Næstved
Clark Pratt, Asnæs
Steen Kjærsgaard, Rønnede
Henrik Øllegaard Nielsen, Østofte
Thomas Clausen, Boeslunde

Å Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse

Jonni Hansen, Greve
Dennis Hansen, Greve

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App