Det vi har sammen

Her er kandidaterne

Foto: TV ØST

Så har fløjten lydt - og racet er i gang. I Sjællands storkreds har partierne opstillet i alt godt hundrede mere eller mindre håbefulde politikere

Der er mange ansigter - og kun kort tid til valget.

Vi vælgere har derfor travlt, hvis vi skal gøre os fortrolige med de 108 politikere, som de ni opstillingsberettigede partier har opstillet alene i Sjællands storkreds.

Blandt de 108 er mændene fortsat i stærkt overtal. Der opstiller 75 mænd og 33 kvinder i storkredsen og kun i to partier, De Konservative og Dansk Folkeparti, er der en ligelig fordeling. Hos De Konservative er der endda en svag overvægt af kvinder

En række kandidater er helt nye på banen, en række har forgæves forsøgt sig ved tidligere valg - og så er der også 27 nuværende folketingsmedlemmer, der søger genvalg i Sjællands storkreds.

Blandt Socialdemokraterne genopstiller samtlige de syv folketingsmedlemmer, der blev valgt i kredsen ved sidste valg

De Konservative genopstiller to nuværende folketingsmedlemmer i storkredsen. Det drejer sig om Brian Mikkelsen og den nytilkomne Helle Sjelle, mens Helge Adam Møller, der tidligere var indvalgt i Næstved, nu opstiller i Jylland.

SF genopstiller alle tre folketingsmedlemmer og i Liberal Alliance genopstiller folketingsmedlemmet Villum Christensen, mens Simon Emil Ammitzbøl, der i 2007 blev indvalgt i Sjællands storkreds, nu opstiller i København.

Dansk Folkeparti genopstiller alle de fem, der blev valgt her i regionen ved sidste folketingsvalg, Venstre ligeledes de otte, der blev valgt og hertil kommer Bertel Haarder, der ved dette valg opstiller i Greve.

Endelig er der lutter nye ansigter i Enhedslisten. Line Barfod, der som den eneste af partiets kandidater opnåede valg her i storkredsen i 2007, genopstiller nemlig ikke  på grund af Enhedslistens rotationsregler.

Foto: TV ØST

Her er oversigten over partiernes folketingskandidater:

Liste A - Socialdemokraterne

Faxe-kredsen
Jeannie Thorving Hansen
Se mere her

Guldborgsund-kredsen.
MF Lennart Damsbo-Andersen
Se mere her

Kalundborg-kredsen:
Rasmus Horn Langhoff
Se mere her

Lolland-kredsen
MF Vibeke Grave
Se mere her

Ringsted-kredsen:
MF Ole Hækkerup
Se mere her

Slagelse-kredsen:
MF John Dyrby Paulsen
Se mere her

Greve-kredsen:
Bodil Kornbek
hjemmeside

Holbæk-kredsen:
Kaare Dybvad
Se mere her

Køge-kredsen:
MF Henrik Sass Larsen
Se mere her

Næstved-kredsen:
MF Magnus Heunicke
Se mere her

Roskilde-kredsen:
MF Mette Gjerskov
Se mere her

Vordingborg-kredsen.
Martin Leider Olsen
Se mere her

Liste B - De Radikale

Lolland-kredsen
Hans-Christian Søgaard Andersen, Sorø
Se mere her

Guldborgsund-kredsen
Linda Lundgaard Skov Kristiansen, Jerslev
Se mere her

Ringsted-kredsen:
Linda Lundgaard Skov Kristiansen, Jerslev
Se mere her

Vordingborg-kredsen
Jan Heidebo, Jystrup
Se mere her

Næstved-kredsen
Zenia Stampe, Hillerød   
Se mere her

Roskilde-kredsen:
Zenia Stampe, Hillerød   
Se mere her

Faxe-kredsen
Carsten Ørting Andersen, Nyrup
Se mere her

Køge-kredsen:    
Jeppe Trolle, Roskilde
Se mere her

Greve-kredsen:
Rasmus Helveg Petersen, København
Se mere her

Holbæk-kredsen:
Rasmus Helveg Petersen, København
Se mere her

Kalundborg-kredsen:
Mikkel Balle, Asnæs
Se mere her

Slagelse-kredsen:
Jan Heidebo, Jystrup
Se mere her

Jon Ahrensbøll
Se mere her

Steen Erik Baldus
Se mere her

Kim Pagels
Se mere her

Kristian Stokholm
Se mere her

Liste C - Konservative

Holbæk-kredsen: 
Erhvervsminister MF Brian Mikkelsen,
Se mere her

Roskilde-kredsen:
Chr. Wedell-Neergaard
Se mere her

Næstved-kredsen:
MF Helle Sjelle
Se mere her

Kalundborg-kredsen:
Ulla Margrethe Hansen
Se mere her

Vordingborg-kredsen:
Anette Brix Andreasen
Se mere her

Ringsted-kredsen:
Kristian Egebæk Mortensen
Se mere her

Guldborgsund-kredsen:
Rune Kristensen
Se mere her

Lolland-kredsen:
Linda Sommer
Se mere her

Greve-kredsen:
Brigitte Klintskov Jerkel
Se mere her

Slagelse-kredsen:
Helena Louise Cilius Vedholm
Se mere her

Faxe-kredsen:
Mikkel Lundemann-Jensen
Se mere her

Køge-kredsen:
Samina Jasmin Shah
Se mere her

Liste F SF

Vordingborg-kredsen:
Niels Brixvold, Borre
Se mere her

Lolland-kredsen:
Torben Hansen, Nakskov
Se mere her

Næstved-kredsen:
Anne Grethe Kamilles, Tappernøje
Se mere her

Roskilde-kredsen:
MF Astrid Krag
Se mere her

Ringsted-kredsen:
Thomas warburg, København
Se mere her

Slagelse-kredsen:  
MF Ole Sohn  
Se mere her

Greve-kredsen:
Kim Raben, Roskilde
Se mere her

Køge-kredsen:
Christian Plank, Hvalsø
Se mere her


Jesper Gisli

Kalundborg-kredsen: 
MF Meta Fuglsang, København 
Se mere her

Guldborgsund-kredsen:  
Flemming Stenild, Nysted
Se mere her

Holbæk-kredsen:
Jacob Christian Hvidhjelm    
Se mere her

Benjamin Nordskov Malling

Faxe-kredsen:   
Michael Graakjær  
Se mere her

Liste I - Liberal Alliance

MF Villum Christensen:
Se mere her

Claus Berner:
Se mere her

Andreas Hastrup:
Se mere her

Vibeke Hellmann:
Se mere her

Rikke Jakobsen: 
Se mere her

Torben B. Kjær :
Se mere her

Rolf Larsen:
Se mere her

Kisser Franciska Lehnert:
Se mere her

Thomas Michelsen:
Se mere her

Claus D. Nielsen :
Se mere her

Anders Thorup:
Se mere her

Thomas Westh:
Se mere her

Liste K Kristendemokraterne

Ringsted-kredsen:
Christian Frovin Lorentzen, Dianalund:
Se mere her

Lolland-kredsen:
Lisbeth Rask Nielsen, Nykøbing F:
Se mere her

Guldborgsund-kredsen:
Henning Østergaard-Christensen, Nyk.F :
Se mere her

Køge-kredsen:
Egon Bjarne Jakobsen, Næstved
Se mere her

Næstved-kredsen:
Egon Bjarne Jakobsen, Næstved
Se mere her

Faxe kredsen:
Lis Kirsten Dam, Præstø
Se mere her

Vordingborg-kredsen
Lis Kirsten Dam, Præstø
Se mere her

Greve-kredsen:
Bjarne Hartung Kirkegaard, Allinge
Se mere her

Roskilde-kredsen,
Bjarne Hartung Kirkegaard, Allinge
Se mere her

Holbæk-kredsen:
Bjarne Hartung Kirkegaard, Allinge
Se mere her

Ib Bermann Schmidt

Kalundborg-kreds:
Bjarne Hartung Kirkegaard, Allinge
Se mere her

Slagelse-kreds:
Mette Guldager Andersen, Slagelse
Se mere her

 

Ingrid Feldbæk Wredstrøm

Liste O - Dansk Folkeparti

Kalundborg-kredsen:
Partiformand og MF Pia Kjærsgaard, Hellerup
Se mere her

Guldborgsund-kredsen:        
MF René Christensen, Nykøbing F.
Se mere her

Faxe-kredsen:        
MF Colette Brix, Charlottenlund.
Se mere her

Lolland-kredsen:                              
MF Henrik Brodersen, Skælskør
Se mere her

Greve-kredsen:        
MF Liselott Blixt, Greve
Se mere her

Ringsted-kredsen:        
MF Karin Nødgaard, Jystrup
Se mere her

Vordingborg-kredsen:        
Yvette Espersen, Lundby
Se mere her

Slagelse-kredsen:        
Jeppe Jakobsen, Kalundborg
Se mere her

Roskilde-kredsen:            
Merete Dea Larsen, Roskilde
Se mere her

Næstved-kredsen   
Thomas Palmskov, Næstved
Se mere her

Holbæk-kredsen        
Dennis Bloch, København
Se mere her

Køge-kredsen
Thorsten Larsen-Seul, Stenløse
Se mere her

Liste V - Venstre

Kalundborg-kredsen :
MF Jacob Jensen 
Se mere her

Holbæk-kredsen:
Jan Wammen Dam 
Se mere her

Slagelse-kredsen:
MF Troels Christensen
Se mere her

Ringsted-Sorø-kredsen: 
MF Louise Schack Elholm
Se mere her

Næstved-kredsen:
MF Karsten Nonbo
Se mere her

Vordingborg-kredsen: 
MF Flemming Møller
Se mere her

Faxe-kredsen:
Peter Madsen
Se mere her

Guldborgsund-kredsen:
MF Fødevareminister Henrik Høegh
Se mere her

Lolland-kredsen:
Claus Bakke 
Se mere her

Køge-kredsen:
MF Birthe Rønn Hornbech
Se mere her

Greve-kredsen:
MF, sundheds og indenrigsminister Bertel Haarder.
Se mere her

Roskilde-kredsen:
MF Flemming Damgaard Larsen  :
Se mere her

Liste Ø - Enhedslisten

Roskilde-kredsen
Chr. Juhl, Silkeborg,
Se mere her

Holbæk-kredsen:
Nikolaj Barslund Villumsen, København

Guldborgsund-kredsen:
Bente Ellebæk Borreskov, Maribo

Lolland-kredsen:
Niels C. F. Rasmussen, Nakskov

Greve-kredsen:
Vibeke Greve Kristensen, Havdrup

Ringsted-kredsen:
Thomas Carsten Clausen,  Boeslunde

Faxe-kredsen:
Kurt Munck,  Faxe

Slagelse-kredsen:
Birger Abrahamsen,  Korsør

Vordingborg-kredsen:
Tage Vestergaard, Stensved

Næstved-kredsen:
Bruno Jerup, Næstved

Køge-kredsen:
Ivan Mott, Roskilde

Kalundborg-kredsen:
Jørgen Randløv Madsen,  Svebølle

Tip os Har du et godt tip?