Det vi har sammen

Stevns i top på liste over at skaffe flygtninge i job

Arkivfoto.

Stevns kommune er absolut bedst til at få flygtninge i arbejde i Danmark. Alligevel belønnes andre kommuner mere for deres arbejde.

I december 2016 var der 11 flygtninge i Stevns i job. Et år senere var der 28.

Den procentvise stigning af flygtninge i arbejde placerer Stevns Kommune på en absolut førsteplads blandt de kommuner, som procentvis har fået flest i arbejde.

Det viser nye tal fra Udlændinge- og Integrationsministeriet.

Stigningen af flygtninge i job i Stevns Kommune er således steget med hele 254 procent på ét år, viser tallene. Til sammenligning er det tilsvarende tal i Odsherred ti procent, hvilket svarer til 10 procent.

Store kommuner belønnes mest

Trods det store spring i Stevns Kommune, så er det dog andre kommuner, der modtager en større kontant belønnes for at skaffe flygtninge i job.

Ministeriet belønner kommuner, der får en flygtning i job i 190 timer hen over et kvartal med en kontant bonus på 25.000 kroner. Det betyder at Stevns modtager en kontant bonus på 700.000 kroner – nøjagtig det samme beløb som Holbæk Kommune. Her har man ligeledes skaffet 28 flygtninge i job – men den procentvise stigning er på 28 mod 254 i Holbæk.

Den økonomiske bonus er en del af aftalen om integration mellem regeringen og KL.

Flest penge udbetales i aftalen til Aarhus Kommune, der har fået 142 flygtninge i job. Kommunen får en bonus på 3,55 millioner kroner.

Se tallene i tabellen herunder.

Kommune20162017UdviklingBonusProcentvis ændring
Stevns113928700.000254,5454545
Vallensbæk102717425.000170
Viborg65157922.300.000141,5384615
Vordingborg3072421.050.000140
Halsnæs194526650.000136,8421053
Assens3274421.050.000131,25
Dragør163721525.000131,25
Favrskov3272401.000.000125
Billund3578431.075.000122,8571429
Lemvig224725625.000113,6363636
Morsø183820500.000111,1111111
Faxe4696501.250.000108,6956522
Skanderborg58121631.575.000108,6206897
Kalundborg48100521.300.000108,3333333
Struer275629725.000107,4074074
Tønder4082421.050.000105
Herlev122412300.000100
Odder285628700.000100
Middelfart54106521.300.00096,2962963
Vejen52102501.250.00096,15384615
Silkeborg74145711.775.00095,94594595
Helsingør58113551.375.00094,82758621
Norddjurs183517425.00094,44444444
Nyborg356732800.00091,42857143
Ballerup336330750.00090,90909091
Odense1362561203.000.00088,23529412
Kolding86160741.850.00086,04651163
Sorø336128700.00084,84848485
Varde64118541.350.00084,375
Allerød448137925.00084,09090909
Aalborg1272331062.650.00083,46456693
Ikast-Brande305525625.00083,33333333
Skive468337925.00080,43478261
Vesthimmerland61110491.225.00080,32786885
Furesø305424600.00080
Gribskov458136900.00080
Tårnby407232800.00080
Frederikssund498738950.00077,55102041
Køge71126551.375.00077,46478873
Lolland223917425.00077,27272727
Vejle1432501072.675.00074,82517483
Holstebro65112471.175.00072,30769231
Horsens100171711.775.00071
Rebild345824600.00070,58823529
Faaborg-Midtfyn71120491.225.00069,01408451
Greve386426650.00068,42105263
Mariagerfjord386426650.00068,42105263
Næstved99166671.675.00067,67676768
Roskilde102171691.725.00067,64705882
Guldborgsund366024600.00066,66666667
Kerteminde183012300.00066,66666667
Hjørring79130511.275.00064,55696203
Aabenraa75123481.200.00064
Syddjurs365923575.00063,88888889
Thisted528533825.00063,46153846
Rudersdal68111431.075.00063,23529412
Frederiksberg79128491.225.00062,02531646
Ishøj13218200.00061,53846154
Aarhus2393811423.550.00059,41422594
Haderslev538431775.00058,49056604
Ringsted264115375.00057,69230769
Ringkøbing-Skjern6910839975.00056,52173913
Hedensted558631775.00056,36363636
Frederikshavn113173601.500.00053,09734513
Herning102155531.325.00051,96078431
Svendborg395920500.00051,28205128
Fredericia558328700.00050,90909091
Jammerbugt598829725.00049,15254237
Lyngby-Taarbæk7911738950.00048,10126582
Slagelse112165531.325.00047,32142857
Bornholm102150481.200.00047,05882353
Esbjerg150220701.750.00046,66666667
Gentofte8211836900.00043,90243902
Sønderborg92132401.000.00043,47826087
Nordfyns365115375.00041,66666667
Holbæk689628700.00041,17647059
Egedal7911132800.00040,50632911
Hørsholm456318450.00040
Gladsaxe628624600.00038,70967742
Hvidovre344713325.00038,23529412
Brønderslev466317425.00036,95652174
Solrød466317425.00036,95652174
Ærø11154100.00036,36363636
Lejre608121525.00035
Langeland912375.00033,33333333
Hillerød7910526650.00032,91139241
Fredensborg445814350.00031,81818182
København3564681122.800.00031,46067416
Randers10813931775.00028,7037037
Høje-Tåstrup445612300.00027,27272727
Glostrup16204100.00025
Albertslund23285125.00021,73913043
Brøndby2427375.00012,5
Rødovre1618250.00012,5
Odsherred50555125.00010
Fanø88000
Samsø77000

 

Tip os Har du et godt tip?