Det vi har sammen

Overblik: Her taler politikerne Grundlovsdag

Du kan blandt andre opleve Marcus Knuth (V) tale i på Bogø. Foto: TV ØST

Den 5. juni byder traditionen tro på grundlovstaler. Se her, hvor de forskellige politikere holder taler på dette års Grundlovsdag.

Det er det nærmeste, vi kommer på en dansk nationaldag.

På Grundlovsdag fejrer man nemlig indførelsen af den første danske grundlov, som skete den 5. juni 1849, det vil sige overgangen fra enevælde til demokratisk stat.

I perioden fra 1891 til 1975 var Grundlovsdag en lovbestemt halv fridag, men i dag har vi ikke længere ret til at holde fri fra klokken 12.00. Men der er dog stadig mange arbejdspladser, som vælger at holde lukket og give medarbejderne den halve fridag.

Og lige meget om det er fridag eller ej, så afholdes der traditionen tro grundlovsfester med friluftsmøder og andre samlende begivenheden, hvor blandt andet politikerne sniger et politisk budskab ud fra talerstolen.

TV ØST har samlet en række med grundlovsmøder, som du kan opleve i vores område. Med forbehold for ændringer:

 

Socialdemokratiet

Mette Frederiksen

  • 11.05: Dianalund, Sømosevej 44, Dianalund
  • 16.15: Højskolen Marielyst, Bøtøvej 2, Væggerløse

Rasmus Horn Langhoff

  • 14.00: Rørvig Centret, Nørrevangsvej 49, Rørvig

 

Dansk Folkeparti

Søren Espersen

  • 14.00: Grundlovsfest i Mørkov, Mørkøv Café og Selskabslokaler, Skamstrupvej 7, 4440 Mørkøv

Jeppe Jakobsen

  • 14.00: Grundlovsfest i Mørkov, Mørkøv Café og Selskabslokaler, Skamstrupvej 7, 4440 Mørkøv

 

Venstre

Minister for offentlig innovation Sophie Løhde

  • 09.30: Hotel Postgaarden, Storgade 25, 4180 Sorø
  • 11.00: Jomfruens Egede, Kirkevej 7, 4640 Faxe

Minister for ligestilling og minister for nordisk samarbejde Karen Ellemann

  • 13.00: Højskolen Marielyst, Bøtøvej 2, Falster, 4873 Væggerløse

Jacob Jensen

  • 10.15: Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle
  • 14.10: Hotel Højby Sø, Ellingebjergvej 1, 4573 Højby (på plænen ved Højby Sø)
  • 15.30: Stenmagle Præstegårdshave, Stenmagle Kirke, Præstelyngen 1, Stenmagle, 4296 Nyrup
  • 16.15: "Hestestalden" ved Tølløse Slot, Tølløsevej 97, 4340 Tølløse

Louise Schack Elholm

  • 10.30: Postgårdens Gård, Storgade 25, 4180 Sorø
  • 17.30: Havnebygningen v. Honnørkajen, 4900 Nakskov

Marcus Knuth

  • 15.00: Bogø Skovpavillion, Østerskovvej 44, 4793 Bogø
  • 17.00: GuldBoSund, Vibehaven 500, 4800 Nykøbing Falster

Morten Løkkegaard (MEP)

  • 14.15: Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge

 

Enhedslisten

Johanne Schmidt-Nielsen

  • 14.15: Kvindfolkemødet, Højskolen Marielyst, Bøtøvej 2, 4873 Væggerløse

 

Liberal Alliance

Økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll

  • 11.30-11.50: Dianalund Borgerhus, Sømosevej 44, 4293 Dianalund

Villum Christensen

  • Tidspunkt ukendt: Sørby Marked, Kirkerupvej 16, 4200 Slagelse

 

Alternativet

Rasmus Nordqvist

  • 15.00: Grundlovsfesten, Sorø Station

 

Radikale Venstre

Morten Østergaard

  • 10.30: Falkevej 4, Holbæk

Zenia Stampe

  • 16:30-18:00: Gerlev Idrætsefterskole, Slagelse

 

SF

Pia Olsen Dyhr

  • 13.00-13.20: Dianalund Borgerhus, Sømosevej 44, 4293 Dianalund

 

Konservative

Brian Mikkelsen

  • 14.00: Sorø Akademis Have, Sorø
  • 15.30: Konservative Kalundborg, Lynggårdsstien 3, 4400 Kalundborg

Brigitte Jerkel

  • 10.30: Konservative Faxe, Villa Gallina, Villa Gallinavej 3, 4690 Haslev
  • 16.00: Gerlev Idrætshøjskole, Skælskør Landevej 28, 4200 Slagelse

 

Kristendemokraterne

Stig Grenov

Tip os Har du et godt tip?