Overblik: Her er alle de regionale OL-deltagere

Cathrine Dufour, Vallø Rideklub er et af regionens medaljehåb ved OL i Rio. Foto: Dansk Ride Forbund

Fredag begynder de olympiske lege i Rio og adskillige sportsfolk fra regionen er draget til Brasilien med medalje-drømme.

Flere atleter og sportsfolk fra regionen befinder sig i disse dage i Rio i Brasilien, hvor de skal kæmpe om medaljer ved den 31. udgave af OL.

Lige fra svømning, atletik til brydning er lokale navne repræsenteret i Rio, hvor de over de næste par uger formentlig vil kæmpe alt, hvad de kan for at få en medalje af metal med hjem i kufferten.

De regionale deltagere er:

RONING: Morten Jørgensen, Næstved Roklub 

SVØMNING: Rikke Møller Pedersen, Holbæk Svømmeklub

DRESSUR: Cathrine Dufour, Vallø Rideklub

CYKLING: Niklas Larsen, Slagelse

SKYDNING: Jesper Hansen, Svebølle

SEJLSPORT: Jena Mai Hansen, Holbæk

BRYDNING: Mark O. Madsen, Nykøbing Falster

KAJAK: Emma Jørgensen, Maribo Kajakklub

KAJAK: Rene Holten Poulsen, Maribo Kajakklub

ATLETIK: Abdihakin Ulad, Skælskør.

De olympiske lege bliver afholdt i perioden fra den 5-21. august i Brasilien. Det er i øvrigt første gang, at OL bliver afviklet på det sydamerikanske kontinent. 

Her kan du få det fulde overblik over, hvornår regionens OL-deltagere skal i kamp:

 

6. august        :  17.00 OL Morten Jørgensen, Indledende 

7. august        : 19.13 OL Rikke Møller Pederen, 100m bryst, indl. 

8. august        : 03.17 OL Rikke Møller Pedersen, 100 m bryst, semi

9. august       : 03.45 OL Rikke Møller Pedersen, 100m bryst, finale

9. august        : 15.50 OL Morten Jørgensen, semifinale

10. august      : 15.00 OL Cathrine Dufour, GP, 1. dag (slut 20.00)

10. august      : 19.10 OL Rikke Møller Pedersen, 200 m bryst, indl. 

11. august      : 03.53 OL Rikke Møller Pedersen, 200 m bryst, semifinale

11. august      : 15.00 OL Cathrine Dufour, GP, 2. dag (slut 17.00)

11. august     : 15.44 OL Morten Jørgensen, finale

11. august      : 22.23 OL Niklas Larsen, kvalifikation

12. august     : 03.09 OL Rikke Møller Pedersen, 200 m bryst, finale

12. august     : 15.00 OL Cathrine Dufour, holdfinale, indv. kval, (slut 21.30)

12. august      : 15.30 OL Jesper Hansen, kvalifikation 75 duer (slut 18.00)

12. august      : 18.10 OL Jena Mai Hansen, sejlads 1,2,3  (slut 21.00)

12. august      : 19.06 OL Rikke Møller Pedersen, 4x100 m medley, indl.

12. august      : 21.52 OL Niklas Larsen, 1.runde, holdforfølgelsesløb

12. august     : 23.20 OL Niklas Larsen, finaler, holdforfølgelsesløb

13. august      : 14.30 OL Jesper Hansen, kvalifikation 50 duer (slut 17.30)

13. august      : 18.00 OL Jena Mai Hansen, sejlads 4,5,6  (slut 21.00)

13. august     : 20.00 OL Jesper Hansen, semifinale, bronzekamp, finale (slut 21.00)

14. august     : 03.37 OL Rikke Møller Pedersen, 4x100 m medley, finale

14. august      : 15.00 OL Mark O. Madsen, kvalrunde (slut 20.00) 

14. august     : 21.00 OL Mark O. Madsen, finaler (slut 01.00)

15. august      : 18.10 OL Jena Mai Hansen, sejlads 7,8 og 9  (slut 21.00)

15. august      : 15.00 OL Rene Poulsen, K1 1000, indledende

15. august     : 15.00 OL Cathrine Dufour, individuel finale

15. august      : 16.20 OL Rene Poulsen, K1 1000, semifinale

16. august     : 15.12 OL Rene Poulsen, K1 1000, finale

16. august      : 18.00 OL Jena Mai Hansen, sejlads 10,11 og 12  (slut 21.00)

17. august      : 14.50 OL Emma Jørgensen, K1 500 indledende

17. august      : 16.03 OL Emma Jørgensen, K1 500 semifinaler

18. august     : 15.11 OL Emma Jørgensen, K1 500 finale

18. august     : 19.00 OL Jena Mai Hansen MEDAL RACE (slut 21.00)

19. august      : 14.37 OL Emma Jørgensen, K4 500 indledende

19. august      : 15.37 OL Emma Jørgensen, K4 500 semifinaler

20. august     : 14.47 OL Emma Jørgensen, K4 500 finale

21. august     : 14.30 OL Abdi Ulad, marathon​

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App