Forskel i ventetider til speciallæger: Så lang tid skal du vente

Arkiv. Foto: TV ØST

Region Sjælland ligger i den pæne ende, når det gælder ventetiden til at komme til en privatpraktiserende speciallæge.

Det er din bopæl, som afgør, hvor længe du skal vente på få en tid hos en psykiater, en hudlæge eller en anden type speciallæge. 

For eksempel må børn og unge i Region Nordjylland i gennemsnit vente otte måneder på at få en tid hos en psykiater. Til sammenligning kan børn og unge med psykiske problemer i Region Syddanmark ’nøjes’ med en ventetid på to måneder, før de kan få hjælp fra en psykiater.

Det skriver Ugebrevet A4, som har lavet en opgørelse over ventetiderne i de forskellige regioner på baggrund af en aktindsigt hos Danske Regioner.

Region Sjælland: Lang ventetid på øjenlæger

De privatpraktiserende speciallæger i Region Sjælland ligger i den pæne ende af opgørelsen.

Her kan man bl.a. bryste sig af at have den korteste ventetid til en ortopædkirurg (som behandler lidelser i de fleste af kroppens led og knogler) og til en gynækolog (sygdomme relateret til kvindens kønsorganer).

Det speciale, der har den længste ventetid her i regionen, er øjenspecialister. Her hedder ventetiden i gennemsnit 22 uger.

Du kan selv se opgørelsen her, hvor ventetiderne er opgjort for hvert speciale i hver region:

Ventetider hos praktiserende speciallæger (Antal Uger)Region SjællandRegion SyddanmarkRegion NordjyllandRegion HovedstadenRegion Midtjylland
Børne- & Ungdomspsykiatri1783519,732,6
Dermatologi1511238,516,4
Gynækologi618147,19
Kirurgi3174,32,32,7
Ort. Pæd.kirurgi3157,55,23,3
Psykiatri181338,313,337,5
Pædiatri6215,84,24,2
Reumatologi8819,59,411,6
Øjenspecialet2216271719,3
Øre-, næse- & halsspecialet7115,64,510,3
GENNEMSNIT10,513,8189,1214,7

 

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App