Endnu en familielæge går på pension: Nu har Nordic Medicare 30.000 patienter

Arkivfoto. Foto: TV ØST

Endnu en familielæge går på pension uden at have fundet en erstatning. Derfor overtager Nordic Medicare over 1000 patienter i Slagelse.

Inden længe overtager Nordic Medicare over 1100 patienter i Slagelse.

Der sker fordi Inger Kristiansen, der er almen praktiserende læge i Slagelse, stopper som praktiserende læge. Hun har forsøgt at komme af med sit ydernummer, men har ikke fundet nogle, der har lyst til at købe det.

Klinikken i Slagelse har haft 1400 borgere tilknyttet. Men nu forventer Nordic Medicare, at omkring 1100 af dem, kommer til at være under deres vinger fra den 1. september. Det betyder, at der alene i Slagelse kommer til at være knap 1800 borgere, der har Nordic Medicare som deres læge.

Vores ambition er ikke blot at sikre lægedækning i Slagelse, men også at sætte nye standarder inden for almen praksis

Christian Riewerts, direktør for Nordic Medicare

- Vores ambition er ikke blot at sikre lægedækning i Slagelse, men også at sætte nye standarder inden for almen praksis. Vi er blandt andet den første, og stadig eneste, lægeklinikaktør inden for almen praksis i Danmark som har telefonisk åben fra klokken 8.00 til 18.00 alle hverdage og fra klokken 8.00 til 13.00 lørdage og søndage, siger Christian Riewerts, direktør for Nordic Medicare.

Lukket for tilgang

Nordic Medicare i Slagelse så dagens lys den 1. januar 2018 efter en opfordring fra Region Sjælland. Klinikken startede med nul patienter.

Men fordi alle praktiserende læger i byen havde lukket for tilgang, var der brug for et sted til nye patienter.

Læs også Ny klinik åbner i Rødby: Det er det næstbedste tilbud – alternativet er ingen læge

- Helt generelt kan de nye private sundhedsaktører af lægeklinikker ikke holde lukket for tilgang af patienter, ligesom den privat praktiserende læge kan fra Praktiserende Lægers Organisation (PLO), forklarer direktøren for Nordic Medicare.

Mange klinikker

Og Slagelse er ikke den eneste by, hvor borgerne er tilknyttet Nordic Medicare i stedet for en almen praktiserende læge.

Helt generelt kan de nye private sundhedsaktører af lægeklinikker ikke holde lukket for tilgang af patienter

Christian Riewerts, direktør for Nordic Medicare

Lige nu har Nordic Medicare foruden Slagelse klinikker i Nakskov, Horslunde, Maribo, Rødby, Nykøbing Falster, Store Heddinge, Gørlev og Kalundborg.

Den første klinik åbnede Nykøbing Falter den 1. januar 2016 og kort tid efter stod der Nordic Medicare på skiltet ind til lægen i både Nakskov og Horslunde.

Klinik Etableringsdato Antal patienter - dags dato
Nakskov01-03-20169.757
Horslunde01-03-20162.768
Maribo01-01-20172.387
Rødby01-05-20171.675
Nykøbing Falster01-01-20165.147
Store Heddinge01-07-20172.001
Slagelse01-01-2018698
Gørlev01-12-20171.659
Kalundborg01-05-20171.563

 

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App