Det vi har sammen

1. maj: Her kan du fejre kampdagen med politiske taler

Arkivfoto.

1. maj er en dag, de fleste forbinder med øl, pølser og politik. I år er ingen undtagelse. Vær med til at fejre kampdagen med politiske indspark.

Faxe: 

Vinkældertorvet: 

  • Tanja Larsson (S), klokken 10.20 
  • Jakob Mark (SF), klokken 12.00-12.30
  • Mette Gjerskov (S), klokken 11.30

Socialdemokrater i Rønnede, Dalby & Omegn - Møllevej 32, Kongsted, Rønnede: 

  • Tanja Larsson (S), klokken 18.30

Ulse Kirke, Haslev: 

  • Tanja Larsson (S), klokken 19.30

Guldborgsund:

  • Lennart Damsbo-Andersen (S), klokken 7.00 på Herningvej 19 i Nykøbing Falster

Guldborgsundcenteret i Nykøbing Falster: 

  • Lennart Damsbo-Andersen (S), klokken 8.00

Torvet i Nykøbing Falster:

  • Lennart Damsbo-Andersen (S), klokken 12.45
  • Holger K. Nielsen (SF) klokken 13.10
  • Christian Juhl (EL), klokken 13.20
  • Mathilde Niebuhr (DSU), klokken 14.00 
  • Michael Rosenberg (HK), klokken 14.25 
  • Christian Tastrup (EL), klokken 14.45
  • Dennis Fridthjof (LO), klokken 15.15 

Holbæk: 

Spånebæk 10:

  • Frederik Vad Nielsen (DSU) klokken 11.30
  • Eva Flyvholm (EL) klokken 9.30 og klokken 18.00 ved Hotel Sidesporet, Ahlgade 1B

Kalundborg: 

  • Rasmus Horn Langhoff (S) klokken 10.00 ved Nytorv 8, 1. sal og klokken 14.15 ved Gryden, Møllebakken 
  • Jakob Mark (SF) klokken 13.35-14.05 ved Danmarks Lærerforening, Nytorv 8 
  • Eva Flyvholm (EL), 15.00, Gryden, Møllebakken 38

Lolland: 

  • Enhedslisten Lolland afholder 1. maj, 14.00-17.00, Huset, blegen 4, 4900 Nakskov.

Her kan du møde: Johnni Struck (EL), Finn Sørensen (EL) og folkeskolelærer Klaus Svensson. 

Næstved: 

Gl. Ridehus i Grønnegade:

  • Magnus Heunicke (S) klokken 10.05
  • LO Næstved klokken 8.30-12.30
  • Jonas Bülov Olsen (DSU Næstved) klokken 9.10-9.25
  • Anne Valentina Berthelsen (SFU, Folketingskandidat) klokken 9.30-09.45
  • Anders Ellegaard (LO Næstved) klokken 09.50-10.05
  • Mette Frederiksen (S) klokken 10.15-10.30
  • Jakob Mark (SF) klokken 10.35-10.50
  • Christian Juhl (EL) klokken 11.15-11.30 
  • Baltzer og Wagner Trio "Hvor faen er Peter Sabroe i dag" klokken 11.30-11.50 
  • Morten Skov Christiansen (LO) klokken 12.00-12.15

Øverige:

  • Demonstration i Næstveds gader og tale ved borgmester Carsten Rasmussen (S) klokken 12.30-13.30   
  • Magnus Heunicke (S) klokken 7.30 i Folkemusikhuset, Fensmark samt klokken 8.30 i Rejseladen i Glumsø 

Odsherred:

  • Rasmus Horn Langhoff (S) klokken 16.00, Havnen, Nykøbing Sjælland 

Ringsted: 

  • Eva Flyvholm (EL) klokken 12.20, Torvet i Ringsted 

Slagelse: 

  • Christian Juhl (EL) klokken 16.00-16.30, Torvet i Slagelse 

Sorø: 

  • Chrisitan Juhl (EL) klokken 15.00-15.30, Torvet i Sorø 

Stevns: 

  • Tanja Larsson, klokken 7.00-8.00, Stevnsvej 82, Strøby Egede, Køge

Vordingborg

3F Sydsjællands lokaler på Vingevej 1:

  • LO Vordingborg klokken 9.00-12.00
  • Morgenmad i LO, Torben Stages orkester spiller sange, klokken 9.00
  • Mads Hougaard (FOA) klokken 9.45
  • Morten Skov Christiansen (LO) klokken 10.30
  • Brian Bressendorff (S) klokken 11.00
  • Borgmester Mikael Smed (S) klokken 11.45

Rådhustorvet: 

  • Brian Bressendorff (S) klokken 15.45 

Øvrige:

  • 1. maj på Rådhustorvet efter klokken 11.45  

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App